„Време е за глобално образование. От учебните програми до младежките действия за устойчиво развитие“
януари 15, 2024 4Change APA Arpok CISP Coopera Coordinadora Andaluza De Organizaciones No Gubernamentales Para El Desarrollo Coordinamento Regionale Volontariato E Solidarieta Luciano Lama Onlus Grupa Zagranica Organismo Sardo Di Volontariato Internazionale Cristiano арги глобална история на човечеството глобално образование климатични промени международни неравенства миграция равенство на половете Цели за устойчиво развитиеИме на проекта: „Време е за глобално образование. От учебните програми до младежките действия за устойчиво развитие“, NDICI CHALLENGE/2023/448-264.
Период на изпълнение: 15.12.2023г. – 14.05.2027г.
Финансиран от: Европейската комисия чрез Програма “Raising public awareness of development issues and promoting development education in the European Union (DEAR Programme).
Проектът се изпълнява от 12 организации от 8 европейски държави. Водещ партньор: CISP (Comitato Internazionale per lo Sviluppo dei Popoli) – Италия
Партньори: АРГИ (България), 4Change (Португалия), APA (Ирландия), Coopera (Испания), Coordinadora Andaluza De Organizaciones No Gubernamentales Para El Desarrollo (Испания), Diamorfosis (Гърция), Grupa Zagranica (Полша), Kastorias Municipality (Гърция), Coordinamento Regionale Volontariato E Solidarieta Luciano Lama Onlus (Италия), Organismo Sardo Di Volontariato Internazionale Cristiano (Италия), Arpok (Чехия).
Обща цел: Да допринесе за интегрирането на образованието за глобално гражданство в формално образование в 8 държави-членки на ЕС.
Специфични цели:
1: 300 000 европейски учители да могат да интегрират глобално гражданско образование в учебните програми, така, че да повишат знанията на учениците за глобалните взаимозависимости и преодоляване на глобалните предизвикателства.
2: 6400 ученици в училища в ЕС и най-малко 12 800 млади хора да трансформират своите глобални знания в активно ангажиране чрез повишаване на осведомеността действия по въпросите на Целите за устойчиво развитие (ЦУР) както в местните общности, така и онлайн.
3: Повишена информираност на образователните власти и организациите на гражданското общество в 8 държави за възможностите за сътрудничество при интегрирането на глобалното гражданско образование във формалното образование.
4: Повишена кохезия и съгласуваност на глобалното гражданско образование на европейско и национално ниво, чрез внедряване на обща система за оценка и оценка за прилагане на глобалното гражданско образование във формалното образование.
Проектът е насочен към: учители, ученици между 11-19 годишна възраст, представители на образователни институции и публични власти, НПО, студенти, медии.
Основни дейности по проекта:
- Актуализиране и адаптиране на учебни ресурси и инструменти за преподаване и учене, свързани с глобалното гражданско образование и Целите за устойчиво развитие в сътрудничество с учители от ЕС и Глобалния Юг, в т.ч. „Наръчник по глобална история на човечеството“, „География на глобалните предизвикателства“, „Медийна грамотност за гражданите в подкрепа на глобалното образование“ и др.
- Провеждане на 40 обучения в страните-партньори и 3 международни конференции за учители, фокусирани върху споделянето на опит в прилагането на глобално гражданско образование в училищата, обучения на бъдещи учители.
- Дейности за повишаване на осведомеността чрез участие в съвместни събития между ученици, младежки групи, млади художници и артисти от ЕС и Глобален юг. Създаване на съдържание в Wikipedia от ученици по теми, свързани с ЦУР.
- Изготвяне на 8 национални проучвания относно предизвикателствата/възможностите пред изпълнение на национални стратегии за глобално гражданско образование. Изготвяне на сравнителен анализ на съдържанието и степента на прилагане на програми за глобално гражданско образование в 8-те държави- партньори. Картографиране във всяка държава за наличието на 4-те „глобални предизвикателства“ в 5-те най-използваните учебници по история и география в средното училище.
- Разработка на инструмент за оценяване на образователни институции като „Глобални училища“
Очаквани резултати:
- Актуализирани и адаптирани учебни материали по глобално гражданско образование (ГГО) в сътрудничество с учители от ЕС и Глобалния юг.
- Изготвени 2 учебни единици, базирани на Глобалната история на човечеството, в т.ч. „История на неравенствата между половете“ и „География на глобалните предизвикателства“;
- Реализиране на европейска комуникационна кампания чрез социалните медии и Youtube в 8-те държави-партньори, за стимулиране на учителите да прилагат ГГО в учебното съдържание;
- Създадени 5 инструмента за преподаване и обучение за начинаещи учители за подпомагане прилагането на ГГО в учебната програма.
- Проведени 40 национални обучения на учители и 3 международни конференции, фокусирани върху споделяне на опит от работа с ГГО.
- Реализиране на действия за повишаване на осведомеността на учениците с подкрепата на младежки групи, млади артисти от Глобалния юг.