Име на проекта: „Време е за глобално образование. От учебните програми до младежките действия за устойчиво развитие“, NDICI CHALLENGE/2023/448-264.

Период на изпълнение: 15.12.2023г. – 14.05.2027г.

Финансиран от:  Европейската комисия чрез Програма “Raising public awareness of development issues and promoting development education in the European Union (DEAR Programme).

Проектът се изпълнява от 12 организации от 8 европейски държави. Водещ партньор: CISP (Comitato Internazionale per lo Sviluppo dei Popoli) – Италия

Партньори:  АРГИ (България),  4Change (Португалия), APA (Ирландия), Coopera (Испания), Coordinadora Andaluza De Organizaciones No Gubernamentales Para El Desarrollo (Испания), Diamorfosis (Гърция), Grupa Zagranica (Полша), Kastorias Municipality (Гърция), Coordinamento Regionale Volontariato E Solidarieta Luciano Lama Onlus (Италия), Organismo Sardo Di Volontariato Internazionale Cristiano (Италия), Arpok (Чехия).

Обща цел: Да допринесе за интегрирането на образованието за глобално гражданство в формално образование в 8 държави-членки на ЕС.

Специфични цели:

1: 300 000 европейски учители да могат да интегрират глобално гражданско образование в учебните програми, така, че да повишат знанията на учениците за глобалните взаимозависимости и преодоляване на глобалните предизвикателства.

2: 6400 ученици в училища в ЕС и най-малко 12 800 млади хора да трансформират своите глобални знания в активно ангажиране чрез повишаване на осведомеността действия по въпросите на Целите за устойчиво развитие (ЦУР) както в местните общности, така и онлайн.

3: Повишена информираност на образователните власти и организациите на гражданското общество в 8 държави за възможностите за сътрудничество при интегрирането на глобалното гражданско образование във формалното образование.

4: Повишена кохезия и съгласуваност на глобалното гражданско образование на европейско и национално ниво, чрез внедряване на обща система за оценка и оценка за прилагане на глобалното гражданско образование във формалното образование.

Проектът е насочен към: учители, ученици между 11-19 годишна възраст, представители на образователни институции и публични власти, НПО, студенти, медии.

Основни дейности по проекта:

  • Актуализиране и адаптиране на учебни ресурси и инструменти за преподаване и учене, свързани с глобалното гражданско образование и Целите за устойчиво развитие в сътрудничество с учители от ЕС и Глобалния Юг, в т.ч. „Наръчник по глобална история на човечеството“, „География на глобалните предизвикателства“, „Медийна грамотност за гражданите в подкрепа на глобалното образование“ и др.
  • Провеждане на 40 обучения в страните-партньори и 3 международни конференции за учители, фокусирани върху споделянето на опит в прилагането на глобално гражданско образование в училищата, обучения на бъдещи учители.
  • Дейности за повишаване на осведомеността чрез участие в съвместни събития между ученици,  младежки групи, млади художници и артисти от ЕС и Глобален юг. Създаване на съдържание в Wikipedia от ученици по теми, свързани с ЦУР.
  • Изготвяне на 8 национални проучвания относно предизвикателствата/възможностите пред изпълнение на национални стратегии за глобално гражданско образование. Изготвяне на сравнителен анализ на съдържанието и степента на прилагане на програми за глобално гражданско образование в 8-те държави- партньори. Картографиране във всяка държава за наличието на 4-те „глобални предизвикателства“ в 5-те най-използваните учебници по история и география в средното училище.
  • Разработка на инструмент за оценяване на образователни институции като „Глобални училища“

Очаквани резултати:

  • Актуализирани и адаптирани учебни материали по глобално гражданско образование (ГГО) в сътрудничество с учители от ЕС и Глобалния юг.
  • Изготвени 2 учебни единици, базирани на Глобалната история на човечеството, в т.ч. „История на неравенствата между половете“ и „География на глобалните предизвикателства“;
  • Реализиране на европейска комуникационна кампания чрез социалните медии и Youtube в 8-те държави-партньори, за стимулиране на учителите да прилагат ГГО в учебното съдържание;
  • Създадени 5 инструмента за преподаване и обучение за начинаещи учители за подпомагане прилагането на ГГО в учебната програма.
  • Проведени 40 национални обучения на учители и 3 международни конференции, фокусирани върху споделяне на опит от работа с ГГО.
  • Реализиране на действия за повишаване на осведомеността на учениците с подкрепата на младежки групи, млади артисти от Глобалния юг.